Deset tipů na jarní tvoření s dětmi

Jaro už máme pomyslně na prahu našich domovů, tak ho pojďme s dětmi přivítat i doma. Mám pro vás pár tipů na jarní tvoření s malými dětmi.

Všechno tvoření mám připravené pro děti 3,5 roku a 2 roky. Nicméně řada z nich je vhodná pro děti cca od 18 měsíců nebo i dříve, takže se nebojte je do kreativních činností zapojit. Vesměs vše to jsou DIY aktivity, jen stačí sehnat tvořivý materiál a hurá do toho. 

Tipy:

1. Aranžování jarních květin 
jarni5
Jedna z praktických činností, které mají děti hodně rády. Synovi vždycky připravuji proutěný truhlík na květináčky. 2 květináče s jarními květinami a dekorace k dozdobení. Pak má květiny na starost a chodí je pozorovat a zalívat. Podporuje to estetické cítění, vnímání křehkosti květiny, vidí konkrétní výsledek atd.


2. Výroba vitráží do okna

Z kartonu si vystřihněte obrys jarního motivu (třeba květinu, slepičku nebo co vás napadne) a z jedné strany přelepíte průhlednou, širokou, samolepící izolepou. Dítě si natrhá barevný hedvábný papír a kousky lepí na lepivou část. Hotový obrázek dáváme na okno, abychom mohli pozorovat se slunečními paprsky.

3. Výroba zápichů ke kytičkám

Já mám dřevěné zápichy s jarními motivy, ale můžete si vytvořit kartonové se špejlí. A dítě zdobí podle svých schopností. Může tupovat prstovými barvami s prstovými tupovacími houbičkami, pokreslit pastelkami, polepit obrázky z pěnovky atd.

4. Výroba jarní girlandy

Tohle je hodně o dětské fantazii, já připravuji kartonové trojúhelníky a různý kreativní, tvořivý materiál a nechávám děti girlandy dotvořit podle vlastní představy. Starší děti mohou vystřihovat z barevných papíru a polepovat. Pro menší se mohou připravit samolepící materiál (motýlky, kytičky, prostě co seženete). Společně pak pomocí kolíčků připevníme na provázek na zdi v pokojíčku.

jarni25. Prošívaná slepička k zavěšení

Z kartonu vystřihneme slepičku a vystřihneme jí i kolečko uvnitř těla. Po obvodu šídlem uděláme dírky. Dítě si slepičku pokreslí a pak provázkem prošije tělo. Veškeré prošívání je úžasné při tréninku jemné motoriky. Jestli vaše děti baví navlékání dřevěných korálku, tak doporučuji vyzkoušet i takovéto prošívání.

6. Tupování jarních obrázku 

Na netu jsem si stáhla jarní obrázky s připravenými kolečky na tupování. Můžete použít barvy s aplikátory, prstové barvy a dítě otiskuje do koleček prstík nebo dělá kolečka tupovacími houbičkami na prst.

7. Lepení samolepících tvarů z pěnovky

Tohle jsem připravovala dceři, když jí bylo cca 18 měsíců. Nakreslila jsem na papír silnou fixou tvar a na mističku připravila samolepky. Úkolem bylo, aby samolepky byly pouze v ohraničeném tvaru. Aby to celé zvládala sama, tak na okraj mističky jsem přilepila pár samolepek, protože malé dítě nedokáže odlepit nelepivou část samolepky nebo odlepit samolepku z papíru.

jarni48. Kvetoucí stromy

Menším dětem vytvoříme kmen s větvemi (starší mohou samy) a dítě trhá, muchlá papír a lepí ho na větvě, jako kvítka.

9. Zdobení motýla 

Tuto aktivitu jsem připravovala i pro roční dceru. V kartonu jsem vystřihla motýlka a podlepila izolepou, do třídícího tácu jsem připravila kreativní materiál (papírky, bambulky, chlupaté drátky – cokoliv) a dítě lepí na izolepu. Zkouší, co jak lepí a  jak to drží. Starším dětem můžete podlepit čtverečkem z kartonu, dítě natírá štětečkem lepidlo a opět zdobí kreativním materiálem.

10. Jarní věneček 

Tohle bych doporučila pro starší děti. Ideální je korpus z polystyrenu, připravit si z papíru kytičky, které bude pomocí špendlíků připevňovat na polystyren (ideální jsou špendlíčky s perlovým zakončením – vypadají pak, jako pestík květiny).

Tak to je náš výběr 10 tipů na jarní tvoření s menšími dětmi. Doufám, že vás bude inspirovat. 

Přeji hodně zábavy a užijte si společný čas při tvoření!

 

Tento článek pro Vás připravila:

LenkaAmbasadorka Lenka

Lenka je maminkou 3letého syna a 20 měsíční dcery. Montessori pedagogika jí byla vždy blízká, ale až s dětmi se jí začala podrobněji věnovat. Mimo aktivit Lenka píše také střípky z Montessori pedagogiky, které s tím úzce souvisí. Mezi ně patří témata připraveného prostředí, praktického života, pomůcek, ale někdy zabrousí i k Waldorfským hračkám. Montessori doma je pro ni především o přístupu, nastavení rodičů a pomůcky vnímá jako doplnění. Ráda na svém profilu zmiňuje sensory play (smyslové hry) nebo obměnu knihovny, jak sama popisuje... "Je to pro ní srdeční záležitost".

 

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x