Ptáci a skla

Jistě už se mnohým z Vás stalo, že jste byli svědky situace, kdy náhodně jeden z ptáků při svém letu narazil do skla. Proč se toto děje a jak tomu zabránit, a tím ptáčky zachránit... případně jak jim v takové situaci pomoci?

Sklo zažívá nebývalý rozkvět. Díky technologickému pokroku dnes už velkými prosklenými plochami v zimě neutíká drahé teplo a povrchová úprava skel vcelku spolehlivě odráží sluneční paprsky i teplo v horkých letních dnech. Pro zvířata je však sklo zcela neznámým a matoucím materiálem. Je to pevná překážka vytvářející iluzi volného prostoru. Pro ptáky je to past, na které bohužel mnozí končí svůj život.
Přitom ptactvo je důležitým prvkem ekosystému. Člověk by měl přijmout odpovědnost za životní prostředí, které stále více ovlivňuje a nárokuje. 

V zásadě se plochy, do kterých ptáci naráží dají rozdělit do dvou skupin:

vrabec

Zrcadlící (reflexní) - Tyto typy výplní jsou obecně považovány za nejnebezpečnější a jejich povrchová reflexní úprava odráží sluneční záření.
Zároveň věrně odráží své okolí, čímž vytváří fiktivní prostředí, do kterého se ptáci pokoušejí pronikat. Zrcadlící se zeleň nebo obloha se jeví jako vzdálený cíl a ptáci pak na výplně naráží v plné rychlosti. Tyto střety velmi často končí smrtí ptáka.

Čiré (transparentní) - Čiré sklo je za běžných světelných podmínek pro ptáky jen obtížně viditelné. Je to nejčastější výplň stěn, oken, vchodových dveří, skleníků, zimních zahrad a podobných staveb.

Co se zraněným ptákem?

Většina ptáků, kteří do oken narazí, hned umírá nebo záhy podlehne následkům utrpěných zranění. Někteří ptáci ale vypadají jen omráčeně. Budou takoví ptáci v pořádku?
Mnoho lidí si myslí, že pták, který dokáže po nárazu do skla odletět, potřebuje jen trochu času, aby se z nárazu vzpamatoval. Ale očekávali byste, že ten, kdo ve vysoké rychlosti narazí do nehybného předmětu (třeba při dopravní nehodě) se z toho jen tak „oklepe“? Proto je často nejlepším řešením předat ptáka, který narazil do okna, do péče místní záchranné stanice, i když to vypadá, že je jen omráčený.
Ve volné přírodě potřebuje být pták v nejlepší možné kondici. Pokud nedokáže spolehlivě létat nebo má jinou vadu, může se stát snadno dosažitelnou potravou pro jiné hladové divoké zvíře nebo třeba pro domácí kočku. A navíc mnoho ptáků, kteří narazí do oken během migrace, ještě potřebuje zdolat další stovky až tisíce kilometrů, aby se dostali do svých zimovišť, což není snadný úkol dokonce ani pro zdravého ptáka.

I ti, co srážku se sklem přežijí a vypadají směle a navenek bez zranění, mohou mít vážná zranění. Zranění se bez lékařského ošetření mohou ještě rozvinout nebo zhoršit.
Někteří mají zlomené kosti nebo zobáky, což vyžaduje čas na zahojení. Mnoho ptáků musí zůstat v péči i několik dnů nebo týdnů, aby jim kosti srostly, pohmožděniny se zahojily a svaly posílily.
Když se zotaví po léčbě zranění a vypadají dost silní na to, aby dokázali obstát v náročném životě ve volné přírodě, vypouští se zpět, aby pokračovali v tahové cestě.


Jak tedy pomoci a zkusit předejít tomu všemu?

Je to snadné a zabere Vám to jen pár minut. Co je, ale důležité... strávíte u toho tak společný čas s dětmi a ukážete jim, jak důležité je neignorovat a starat se o svět kolem nás, který nás obklopuje

  1. Připravte si barevný papír, tužku, nůžky a lepidlo.
  2. Na barevný papír si namalujte obrys dravce.
  3. Poté obrys vystřihněte a šablonu přilepte na sklo, které se odráží a je právě lákadlem ptáků.

Efektem této siluety je, že se ptáci budou chtít dravci vyhnout a vy tak zabráníte onomu neštěstí.

 ptaci2ptaciptaci3ptaci4

 

Mohlo by se hodit: 

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x