Vánoční aktivity

Pečení perníčků

pečení perníčkůK vánoční atmosféře určitě patří vůně perníčků. I batolata vám mohou pomoci. Stačí si jen udělat více času, počítat s nepořádkem a děti budou nadšené. Samozřejmě nepočítejte s opravdovou pomocí, ale nechte děti se pohrabat v mouce, hrníčkem vám mohou odsypávat ingredience do mísy, šťourat prstíkem do těsta, poválet si válečkem, zatlačit na vykrajovátko a samozřejmě ochutnat těsto. Ochutnávku těsta miloval snad každý z nás, to prostě patří k dětství.

Recept na perníčky, které nepotřebují čas k změknutí:

  • 140g moučkového cukru
  • 3 vejce (1 vejce na potření perníčků)
  • 100g měkkého másla
  • 25g perníkového koření
  • 2 polévkové lžíce medu
  • 400g hladké mouky
  • 1čl jedlé sody

Ušlehejte moučkový cukr, 2 vejce a máslo. Přidejte med a perníkové koření, promíchejte. Zapracujte mouku a sodu. Poté nechte v lednici 30 minut ztuhnout. Předehřejte troubu na 180 stupňů. Vyválejte těsto, vykrojte perníčky, dejte na plech. Perníčky potřete rozšlehaným vajíčkem. Pečte cca 8 minut, podle tloušťky perníčku.

 

Vánoční přání od batolátek

vanocni pranickaDejte batolatům k dispozici mističku s prstovou barvou a nechte je patlat po bílé či světle zelené čtvrtce. Tu potom můžete ještě za mokra posypat třpytkami. Se třpytkami vypadá vše slavnostněji. Až čtvrtka uschne vystřihněte trojúhelník – vánoční stromeček, čtverce – dárky nebo kolečka jako ozdoby. Starší děti mohou tupovat např. korkovým špuntem nebo tupovacím štětcem. Vystřižené tvary nalepte na přeloženou čtvrtku nebo na kartičku, napište přání, a i ten nejmenší rodinný příslušník se může podílet na obdarovávání blízkých příbuzných. Babičky budou určitě dojaté.

Pokud se chcete vyhnout většímu úklidu, omotejte stolek potravinovou fólií nebo na tvoření použijte ubrus. Nebo si batole může malovat ve vaně, poté jen opláchnete vanu i dítě.

 

Vánoční dekorace

Vánoční dekoraceNechte i ty nejmenší vyrobit dekoraci. Stačí k tomu floristická aranžovací hmota a dekorace přilepené na špejli. Děti si procvičí jemnou motoriku a koordinaci oko – ruka při zapichování do menšího či většího květináče.

 

Zdobení stromečku

Tato aktivita je pro starší děti, které si chtějí procvičit zdobení stromečku. Na fotografii je stromek slepený z podpalinových dřívek. Stromek může být ale třeba i z klacíků či bambusových čínských hůlek. Stromek je upevněný betonem v plechovce. Určitě postačí třeba i sádra nebo polystyren. Děti pak věší ozdobičky za háček a procvičují prstíky na zdobení velkého stromu, které jim pak půjde jedna báseň.

 

Stromeček

StromečekTato aktivita je na procvičení špetkového úchopu a koordinaci oko – ruka při zasunutí špejle do otvoru. Na krabici je nalepený papír s nakresleným stromem. Do něj jsou udělány dírky, tak akorát na prostrčení špejle. Ozdoby na stromeček jsou udělány z alobalu – kulička je pak napíchnuta a přilepena na kousek špejle. Pro zvýšení obtížnosti můžete mít třeba dvě velikosti alobalových koulí a kolem dírky mít předkreslená malá a velká kolečka. Dítě pak přiřazuje ozdobu podle velikosti. Nebo můžete mít ozdoby udělané z barevných vatových koulí a dírky označeny barevně. Dítě pak přiřazuje ozdoby podle barvy.

 

Zlaté prasátko

prasatkoTuhle tradici máme doma už od mého raného dětství. Nikdy jsme nevydrželi půst na Štědrý den, a tak jsme si zlaté prasátko vyrobili sami. Je k tomu potřeba pouze citron, párátka/špejle na nohy, hřebíček na oči a bobkový list na uši. Bobkový list rozpulte a nožem vyřízněte otvor do kterého se poloviny zasunou. Špejlí uděláme dírky na oči a vsuneme hřebíček. Špejli pak rozlomíme na čtyři kusy a zespod citronu zapíchneme tak, aby prasátko stálo. A máme hotovo. „Já už nemusím, já už ho vidím.“

 

Bonusové přání na závěr

Co nám nikdo nenadělí?
Abychom se rádi měli.

Abychom se často smáli
a nikdy jsme neplakali.

Aby bolest přebolela
a utekla rychle z těla.

Aby láska doma kvetla
a radost nám neulétla.

Aby štěstí při nás stálo
a to není vůbec málo.

 

bara

Tento článek pro Vás připravila:

Ambasadorka Bára

Bára před nástupem na rodičovskou dovolenou 9 let učila v různých typech mateřský škol – v klasické státní, soukromé Montessori a fakultní přírodovědné školce. Prošla kurzem Montessori 3 – 6 let a EVVO koordinátorem v MŠ. Miluje čtení, tvoření a přírodu. V červnu 2020 se jí narodil syn Frederik. Říká, že i přes spoustu zkušeností s dětmi zjišťuje, co stále ještě neví a neumí. 

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x