Jak je to vlastně s hraním u dětí a co přesně je Messy Play?
Existují jen dvě varianty dětí - dítě čisté nebo dítě špinavé. Ale je vážně možné, aby si dítě opravdově pohrálo se vším všudy, nezanechalo přitom nepořádek, nit na sobě suchou nebo abychom nechodili a místo zapojení se do hry jen neuklízeli ten nepořádek a nerozčilovali se?
Jak někdy odlehčit myšlenkám typu: "Hlavně, aby nepomaloval tu zeď..." nebo "Je tam nějaké podezřelé ticho..." a nebo snad "Zase to všechno musím prát??!"
Zkuste se uvolnit a zavzpomínat na to, když jste byli Vy dětmi. Ta svoboda, otevřená kreativita bez pravidel a žádné starosti. Co Vás nejvíce bavilo?
Skákat do kaluží, být zmáčení až na kost, špinavá voda cákala do nebe a na všechny ostatní kolem? Hrabat se v písku až po pás a domů odcházet až za tmy, protože tahle bábovička bude už opravdu poslední? A co napouštět balonky vodou tak, že celý byt byl vytopený i se sousedy?
Teď si představte, jak jste u toho asi tak vypadali a ten prostor a všechno kolem Vás. Určitě jste se tomu teď samotní museli od srdce zasmát.
Zkuste někdy mávnout rukou nad tím, co se děje...To, že na zemi ukáplo pár kapek barvy.
Půjde to přeci smýt.
Zkuste přestat vnímat, že než jste vyšli z baráku, tak už ve dveřích je dítě celé od bláta.
Vypere se to.
Zasmějte se tomu, když Vám vaše dítě na obličej namaluje čáru….namalujte mu jí taky. :)
Že je to proti Vaší přirozenosti a na sílu? I to chápeme. Každý to má jinak. Postarejte se tedy sama o sebe a najděte si v tom snesitelnou míru. Můžete omezit množství dostupného materiálu, ohraničit prostor, kde bude nepořádek povolen nebo odstranit věci, které nechcete zničit. Inspiraci najdete v tomto článku o připraveném prostředí. Je ale moc fajn najít kompromis mezi Vaším charakterem a charakterem Vašeho dítěte.
Nikdy přece není pozdě dívat se na svět dětskýma očima a čas s dětmi strávit společnou hrou nebo je samotné nechat tvořit a hrát si bez hranic.
Dát jim prostor a čas vše osahat rukama, pořádně si to prohlédnout nebo ke všemu přičichnout.
A o tomhle celém je právě Messy Play… o svobodě hraní.
Máme pro Vás několik typů z řady Messy Play, a to dokonce ve verzích snesitelných i nesnesitelných dle preferencí každého rodiče.
Snesitelná verze - suchý mess vs. mokrý mess
Modelína vs. Sliz
Modelínu si můžete rozdělat kdekoliv doma, na chatě, v kavárně...téměř všude, kde se Vám zlíbí. Zapojují se zde hmatové vjemy, ale můžete si do modelíny kápnout kapku esenciálního oleje a zapojí se i čichové. Tvořením proudí naší hlavou kreativita a rozvíjí se jemná motorika. Mačkáním posilujeme prsty a různé svaly na rukou.
K modelíně můžete použít např. špachtle, kterými si můžete modelínu krásně rozdělit nebo formovat do tvarů.
U slizu je to podobné jako u modelíny, co se týče jemné motoriky, hmatových vjemů a posilování svalů. Svou kreativní stránku můžete otevřít už při samotné přípravě slizu a vyrobit si tak sliz pouze podle svých představ a přání. Užijete si u toho spousty zábavy, stejně jako pak se slizem hotovým. Dětem, které mají rády tvoření podle návodu může právě tato aktivita vyhovovat.
Ovšem bacha na vlasy! :)
Do slizu můžete zakomponovat celou škálu miniatur, od opic až po dinosaura nebo třeba takového indiána.
Nesnesitelná verze - suchý mess vs. mokrý mess
Písek vs. bahno
Každé dítě miluje písek, ne vždy je venku příznivé počasí, proto je super mít po ruce písek i doma. Nechybí zde opět kreativita a rozvíjení jemné motoriky.
Navíc "dospěláci “ mohou používat písek, jako antistresovou pomůcku. Pokud si uděláte každý den pár minut a necháte písek jen tak protékat mezi prsty, uklidní vás to a zbaví nahromaděného stresu.
Na Váš domácí písek se Vám bude hodit určitě lavor nebo kyblík, kam písek dáte a ušetříte si tak spousty starostí s větším uklízením. Můžete použít k hraní síto na přesýpání nebo vodní pumpu, ke stavění hradů. Dítě se skvěle zabaví a navíc si u toho užije spousty legrace.
Bahno je svobodnou hrou. Děti objevují, tvoří a pociťují svět všemi smysly spontánně a přirozeně. Ale pozor, ne všechny děti jsou stejné a ne všechny se rády umažou ... a to je v pořádku.
S bahnem jde vymyslet spousty zábavy a her. V bahně můžete např. stopovat - pozorovat stopy zvířat, bot, kol, lidí a deště.
Bahnem můžete malovat...jak na papír, chodník, tak po sobě. Můžete s ním taky modelovat a nebo jen tak v něm tančit v gumácích.
Určitě je dobré dítě i zapojit do úklidu po takových bahenních hrátkách a postupně, nenásilně ho učit, že péče o sebe a prostředí je neoddělitelnou součástí hry. Ale o tom zase jindy....
Šárka