Na co si dávat pozor a jaké nástroje použít, pokud chcete mít lépe pod kontrolou online aktivity svých dětí? V předchozím článku jsme se věnovali především tomu, co vše s dětmi probrat, v tomto článku vám dáme již konkrétní tipy na postupy, jak mít soukromí dětí (ale třeba i své vlastní) pevněji v rukou.
Zabezpečte svá zařízení
Prvním krokem je zabezpečit zařízení, která děti používají. Pokud děti využívají počítač, je určitě vhodné nainstalovat antivirus. Děti mohou snadno prokliknout škodlivý odkaz nebo naletět na zprávu se scamem a antivirový program pomůže vaše zařízení před takovou hrozbou lépe ochránit.
Má-li dítě vlastní smartphone či tablet, založte mu dětský účet a zprovozněte sdílení v rodině (více viz zde: iOS, Android). Díky této funkci můžete kontrolovat, které aplikace smí dítě na zařízení používat a kolik času v nich trávit, zároveň si také děti nemohou kupovat aplikace, stahovat nové aplikace či provádět nákupy v aplikacích bez rodičovského souhlasu.
Pokud využíváte svůj tablet k práci nebo máte služební telefon, je lepší tato zařízení dětem nepůjčovat a pro tyto účely, je-li to možné, raději pořídit separátní zařízení. Pokud to možné není, můžete na zařízeních se systémem Android založit speciální dětský profil, tzv. Omezený profil, který bude mít přístup jen ke specifickým aplikacím (více viz zde). Zařízení se systémem iOS sice nenabízejí uživatelské profily, ale mají možnost takzvaného Asistovaného přístupu, který můžete aktivovat, když dítěti tablet či telefon půjčujete a nastavit mu přístup pouze k určité aplikaci plus omezit používání jen na určitý časový limit (více viz zde).
Kontrolujte historii
Pokud mladší děti využívají internet, zkontrolujte jednou za čas historii v prohlížeči, abyste věděli, na jakých webových stránkách se děti pohybují. Stejně tak můžete na YouTube najít historii zhlédnutých videí a podívat se, jaký obsah zde dítě sledovalo.
Bezpečná hesla
Jakmile dítěti zakládáte jakékoliv profily, ať už se to týká sociálních sítí, vzdělávacích webů a aplikací či čehokoli jiného, volte bezpečná, těžko prolomitelná hesla. Každá služba by měla mít vlastní heslo. Nepoužívejte snadno odhalitelné kombinace jako je například datum narození, jméno domácího mazlíčka a podobně – tímto způsobem by mohl například zvědavý spolužák ze školy dítěti snadno prolomit přístup do e-mailové schránky či na Facebook a podobně.
Jakmile se budou děti na internetu pohybovat už samy, veďte i je k používání bezpečných přihlašovacích údajů. Předejdete tím mnoha možným problémům.
Nastavte soukromí profilů
Zakládáte-li dětem jakýkoliv profil na webu či v aplikaci, vždy jako první důkladně projděte nastavení.
Pokud je to možné, všechny profily nastavujte tak, aby:
- nebyl jejich obsah viditelný veřejně, ale pouze pro přátele – aby nebylo pro zcela cizího člověka snadné sledovat aktivity vašeho dítěte, jeho fotografie a podobně;
- na nich nebyly veřejně vidět kontaktní informace, bydliště a podobně, ideálně aby profil pro cizí lidi vypadal téměř prázdný. Mnoho sítí či aplikací umožňuje i nastavit, komu se má zobrazovat profilová fotografie a podobně, a u dětí platí, že čím méně je vidět veřejně, tím lépe, aby se někdo nerozhodl toho zneužít;
- bylo nejprve potřeba schválit přátele/sledující, abyste jako rodiče zvláště u mladších dětí snadno zjistili, s kým dítě komunikuje. Nastavte také s dětmi pravidla a vysvětlete jim, že stejně jako nesmějí do vašeho bytu vpustit úplně cizího člověka, který právě zazvonil u dveří, neměli by si ani na sociální sítě přidávat lidi, které neznají;
- obsah, ve kterém vaše dítě někdo označí, nejprve musel být na profilu schválen, než se bude zobrazovat přátelům – toto umožňuje především Facebook, takže se toto pravidlo týká spíše starších dětí (na Facebooku a Instagramu nesmějí mít profil děti mladší 13 let).
- sociální sítě či weby neukládaly historii polohy z mobilního zařízení – aby historie polohy vašeho potomka nebyla snadno dohledatelná a potenciálně prolomitelná v případě, že by přístup k účtu získal někdo nepovolaný.
Jednou za čas také kontrolujte, zda vaše dítě tato nastavení nezměnilo, ať už záměrně či omylem. Mluvte s dětmi otevřeně o tom, proč si přejete profil takto nastavit a dodržováním tohoto nastavení podmiňujte možnost používat danou aplikaci či síť.
Aplikace pro kontrolu online chování dětí
Pokud vám to přijde jako příliš mnoho informací a moc složité, můžete vyzkoušet také některou z aplikací pro kontrolu dětí v online prostředí – podobnou službu nabízí například Kaspersky Safe Kids, nově s podobnými funkcemi vyšel také Microsoft ve své službě Microsoft Family Safety.
Základem u všech opatření ale je s dětmi otevřeně mluvit o nástrahách a bezpečném chování a, jako u všeho, vést je už od nízkého věku k zodpovědnosti. Pokud budou děti pravidla vnímat jen jako umělá omezení, kterými jim chcete znepříjemnit život nebo je kontrolovat, nebudou je dodržovat. Proto vysvětlujte, mluvte s dětmi a na příkladech ilustrujte, před čím se snažíte je chránit.
Desatero chování na internetu
- Používej bezpečná hesla, která se nedají snadno uhodnout
- Nikdy nikomu nesděluj svá hesla k účtům
- Neříkej nikomu, kde bydlíš, kam chodíš do školy a podobně
- Neklikej na odkazy, které nevíš, kam vedou
- Ne všechno, co se píše na internetu, je pravda
- Lidé se na internetu často vydávají za někoho jiného, tak buď na pozoru
- Nepiš na internetu nic, co bys neřekl/a člověku do očí
- Neposílej své fotky lidem, které neznáš
- Pokud sdílíš obsah, sdílej ho jen pro své přátele a ne veřejně
- Nepřijímej do přátel lidi, které neznáš.
» STÁHNĚTE SI DESATERO V A4 NA LEDNIČKU «
O autorce
Klára Mouchová se věnuje marketingu na sociálních sítích od roku 2013. Za tu dobu spolupracovala jak s malými místními podniky, tak s akademickou sférou, neziskovkami i velkými firmami jako je například Kofola, Nestlé, Philips ČR nebo SAZKA. Od roku 2018 vyučuje marketing na sociálních médiích na VŠEM, od roku 2019 také na NEWTON College. Je školitelkou a mentorkou pro #HolkyzMarketingu. V roce 2018 založila vlastní firmu pojmenovanou Více než agentura, která se věnuje marketingu na sociálních sítích, tvorbě webů, PPC kampaním a analytice. Kláru můžete také znát jako autorku projektu Jak na socky, kde najdete přes 365 tipů, jak na správu sociálních sítí.